Suomen Valimotekninen Yhdistyksen artikkeli Karhulan Valimosta

Suomen Valimoteknisen Yhdistyksen jäsen lehdessä on laaja artikkeli Karhulan Valimon historiasta ja kehityksestä. Alla olevan linkin kautta pääset lukemaan koko artikkelin. Voit myös ladata artikkelin. Karhulan Valimon artikkeli löytyy sivulta 6.

Karhulan Valimo on ollut aikaisemminkin historiassaan edelläkävijä teknologiassa. Karhulan Valimolla ollaan aina valmistettu vaativia valuja, kuten : paperi- ja sellukoneiden osia, vesiturbiinien runkoja ja siipiä, laivan peräsimiä, kiskokaluston osia, isoja hammaskehiä ja luonnollisesti pumpun osia – juoksupyöriä, pesiä ja kansia. Yksi vaativimmista tuotteista ovat olleet ydinvoimaloiden kiertovesijärjestelmän osat, joita on toimitettu 1966 alkaen. Nykypäivänä Karhulan Valimo on aktiivinen ja haluaa vielä enemmän tarjota asiakkailleen kumppanuutta materiaaliteknisessä kehityksessä. Kun halutaan entistä parempaa korroosionkestävyyttä väkevämmille hapoille, parempaa tulenkestävyyttä korotetuissa lämpötiloissa tai vain pomminvarmasti tiivistä valua, olemme oikea kumppani toteaa Pekka Kemppainen.  Oma roolinsa tuottavuuden parantamisessa, materiaalin ja energiankäytön tehostamisessa on Meehaniten kehittämällä ja lisensoimalla SuperCast -prosessilla, joka tullaan asentamaan Karhulan Valimoon tämän vuoden kuluessa.